7,540
edits
Changes
→Szofisztikált node konfiguráció (képességek)
}
</source>
{{note|A driver elérési útját azért az osztályon belül adtuk itt meg, mert a WebDriver lokálisan fut, nem a Seleinum GRID-en, így a driver-re itt 'helyben' van szükség. Majd látni fogjuk, hogy a [[SeliniumSelenium_3_architektúra#GRID_2.0|Grid 2.0]] fejezetben, hogy grid-es futtatás esetén a node-oknak kell megadni a driver helyét, nem a tesztet futtató VM-nek, mivel a node-oknak el lesz küldve a teszt, azok fogják futtatni.}}
<br><br>
A Selenium IDE egy Firefox böngésző plug-in, aminek a segítségéve felvehetjük a user aktivitást egy úgynevezett Selenese script formájában, amit vissza is játszhatunk a Selenium IDE-ben.
:[[File:ClipCapIt-180719-161423.PNG|700px]]
{{warning|A '''Selenium IDE 3'''-asnak semmi köze már a régi '''Selenium IDE 2'''-eshez és a korábbi verziókhoz. A Firefox 56-tól kezdve, a Firefox áttért a '''WebExtensions''' plugin API-ra, és megszüntette a legacy firefox plugin támogatást, amire a Selenium IDE 2 is épített. Így nulláról újraírták a Selenium IDE-t '''WebExtensions''' API támogatással. A WebExtensions API egy szabványosított plugin API, így a Selenium IDE 3 elvileg Chrome-ban is működik<br>
<br>
==Selenium IDE alternatívák (Katalon)==
Ahogy azt már láthattuk a legnagyobb baja a Selenium IDE 3-asnak az, hogy nem írták meg benne az Export funkciót, vagyis, hogy a felvett script-ből egy gombnyomással futtatható WebDriver alapú java kódot tudjunk készíteni.
Az exportált script gyakorlatilag azonnal futtatható a [[SeliniumSelenium_3_architektúra#WebDriver_teszt_.C3.ADr.C3.A1sa|Webdav teszt írása]] fejezetben bemutatott környezetben. Arra kell csak figyelni, hogy a megfelelő driver-t beállítsuk a '''webdriver.gecko.driver''' system változóval.
<br>
<br>
A [[SeliniumSelenium_3_architektúra#WebDriver_teszt_.C3.ADr.C3.A1sa|Webdav teszt írása]] fejezetben készített teszt-et fogjuk átalakítani, úgy hogy a GRID-en fusson a teszt, ne közvetlenül a lokális böngészőben.
<source lang="java">
import java.net.URL;
</source>
<br><br>
==Szofisztikált node konfiguráció (képességek)==
A fenti példában a node-nak nem adtunk meg semmilyen képességet, így attól függetlenül, hogy a RemoteWebDriver-ben milyen képességet adtunk meg, az egy szem node-unk mindig megkapta a tesztet.
A node-oknak meg lehet adni egy külső JSON formátumú konfigurációs fájlt, ahol többek között a böngésző típus is beállítható. A config fájlt a '''-nodeConfig''' kapcsolóval kell megadni a node induláskor.
===Konfiguráció létrehozása===
Hozzuk létre konfigurációt a firefox-os node-nak: '''firefox_node.json'''
<source lang="JSON">
</source>
{{warning|A Selinium 3-ban a node konfig szerkezete is megváltozott, a Selenium 2-re írt konfigurációs fájlok már nem fognak itt működni! }} ===Node-ok indítása===
Állítsuk le a korábban indított node-ot, és indítsuk újra a '''-nodeConfig''' kapcsolóval plusz a Firefox driver-el.
===Teszt elkészítése===
Annyi változás lesz az előzőhöz képest, hogy most két JUnit tesztet fogunk definiálni, egyet a Firefox node-nak, egyet pedig Chrome node-nak, és kiemeljük a teszt futtató részt egy külön metódusba, ahol a '''MutableCapabilities''' interfészt fogjuk használni a kapacitás megadására.
===Teszt futtatása===
Ha most futtatjuk le a tesztet, akkor a két JUnit teszt egymás után le fog futni: