Changes

Docker volume orchestration

1,396 bytes added, 20:16, 17 February 2019
Swarm service
Az úgynevezett volume orkesztráció kulcsfontosságú a konténeres cluster építésben. Orchestration alatt azt érjük, hogy a több VM-en futó, sok konténerből álló cluster-en az egyes konténerek (amiket "random" telepít fel a swarm valamelyik szabad kapacitású VM-re) hogyan férnek hozzá a futásukhoz szükséges perzisztens tárolóhoz, ahol a konfigurációs állományuk van. Pl. a Portainer-nek hozzá kell férnie egy olyan perzisztens tárolóhoz, ahol az adatbázisát, beállításait tárolni tudja. Ha a Portainer-t swarm service-ként telepítjük fel, akkor nem tudjuk előre megmondani, hogy a swarm melyik node-ra fogja feltelepíteni. Bárhova is telepíti föl, ott rendelkezésre kell álljon a neki szükséges perzisztens állomány. Két fő csapásirány közül választhatunk:
===Network file share on the Mount VMfileshare to container===Valamilyen network file system-et mount-unk minden egyes VM-re, ami részt vesz a cluster-ben. (pl NFS vagy Samba). Aztán a VM-en létrejött megosztásnak a tetejére NFS vagy Samba megosztásra mount-oljuk a konténer megfelelő egyik mappáját'''bind moun'''t-al. Ezzel több baj is van, ez produckicós környezetben csak nagyon kis cluster-en működőképes. # Egy bizonyos cluster méret felett nem igazán lehet ugyan azt a network megosztást (pl NFS) minden egyes VM-re mount-olni (sávszélesség, sebesség, erőforrás igény) # Mivel a swarm "random" módon telepíti fel a konténereket, a VM-ek és nem is lesz szükség egyáltalán a megosztásra, feleslegesen foglalja majd ez az erőforrást. Tehát ez így nagyon favágó ajánlott módszer. (Mivel nem tudjuk hol lesz tegyük oda mindenhova) 
===docker volume plugin===
Használhatunk úgynevezett '''docker volume plugin'''-eket, amik lehetőév teszik, hogy on-demand alapon közvetlen a konténerre mount-oljuk föl a network fájlrendszer megfelelő megosztását(Pl Netshare vagy REX-ray) vagy a VM-re mount-olt network megosztást használhassuk volume-ként a konténer számára transzparnes módon (Pl Convoy ) . Nagyon sokféle volume plugin elérhető a docker-hez, amikkel NFS, AWS, Azure és még sok más network fájlrendszert tudunk közvetlen a konténerbe bekötni. A volume plugin használatakor pont úgy kell megadni a volume-ot mint ha az a lokális VM-en lenne. A plugin elfedi előlünk a network filesystem-hez való csatlakozás komplexitását.
Mikor egy volume-ot megadunk akár a '''docker run''', akár a '''docker service create''' parancsban, akkor igazából mindig megadjuk a volume driver típusát a '''volume-driver''' paraméterben. Ha külön nem definiáljuk, akkor a '''local''' driver-t fogja használni, amivel a volume a lokális VM-en fog létrejönni. Ha nem a lokális driver-t akarjuk használni, akkor két dolgunk van.
# Fel kell telepíteni a kiválasztott volume plugin-t.
# A service definiálásakor a mount parancsban meg kell adni a '''volume-driver ''' paraméterrel a használni kívánt driver nevét.
Mivel Lista az elérhető hivatalosan támogatott plugin-ekről: https://docs.docker.com/engine/extend/legacy_plugins/ <br>Bizonyos pluginek benne fent vannak a megosztás csak azon docker hub-on, így a VM'''docker plugin install''' paranccsal automatikusan telepíthetőek.   ===Volume plugin vs storage driver===A '''docker volume plugin'''-eket nem szabad összekeverni a '''storage driver''' témakörrel (https://docs.docker.com/storage/storagedriver/#copying-makes-containers-efficient). A '''storage driver'''-en jön létreek a konténer tetején található vékony írható réteget kezelik, ahol tényleg szükség van rá, ez az egyetlen járható út nagyobb clustermíg a volume plugin-ek esetébena konténerbe felcsatolt volume-ok kezeléséért felelősek.
A konténerek felső vékony írható rétege nem perzisztens, az csak arra való, hogy a konténer futása közben módosított image fájlokat tárolja vagy az esetlegesen létrehozott új fájlokat, amik benne sem voltak az image-ban. Mikor a konténer hozzá akar férni vagy módosítani akar egy fájlt, akkor a '''storage driver''' megpróbálja azt megkeresni a konténert felépítő (nem írható) image rétegekben fentről lefelé. Azt hogy ezt pontosan milyen algoritmussal csinálja, és hogy milyen hatásfokkal az a storage driver-től függ.
 
Ez a vékony írható réteg csak "gyenge" írási terhelésre van kitalálva, semmi képen sem arra, hogy egy adatbázis kezelő ott tárolja az adatbázis fájlokat. Erős írási terhelésre kifejezetten a docker volume-okat kell használni tipikusan valamelyik volume plugin-al együtt.
Lista az elérhető hivatalosan támogatott plugin-ekről: https://docs.docker.com/engine/extend/legacy_plugins/ <br>
Bizonyos pluginek benne fent vannak a docker hub-on, így a '''docker plugin install''' paranccsal automatikusan telepíthetőek.
Elérhető storage diver-ek: '''aufs, devicemapper, overlay2, vfs'''<br>
Az alapértelmezett az overlay2.
<br>
<br>
=NFS mount on the VM=
Ennek Az itt leírtaknak még semmi köze a docker volume plugin-ekhez. Itt annyit mutatok be, hogy lehet minden egyes VM-re felcsatolni ugyan azt ugyanazt az NFS megosztást. Ez egy jó kiindulási alap. A guest VM-ekre felcsatolt NFS megosztásokat kétféle képen használhatják a konténerek: * Tovább mount-oljuk a konténer belsejébe bind b'''ind mount'''-al a megosztást(csak tesztelési célra, kis méretű cluster-ekre)* A megfelelő docker volume diver plugin-el volume-okat hozunk létre az NFS megosztáson a konténer számára transzparens módon. (Convoy plugin)
Itt bemutatom, hogyan hozzunk létre A következőkben KVM/qemu VM-en futó boot2docker Lunux-ra fogunk felcsatolni egy NFS megosztást a hoszt-on, és hogyan csatoljuk föl azt a megosztást minden egyes VM-re boot2docker használatával. A példában a Portainer service számára fogunk létrehozni egy megosztást, ahol a /data mappáját perzisztens módon tudja tárolni, amiben a beállítások és felhasználó adatok vannak.
==NFS szerver telepítése==
--constraint 'node.role == manager' \
--mount type=bind,src=/var/run/docker.sock,dst=/var/run/docker.sock \
--mount type=volume,volume-driver=nfs,src=192.168.42.1/home/adam/Projects/DockerCourse/persistentstore/portainer/data/,dst=/data,volume-driver=nfs \
portainer/portainer -H unix:///var/run/docker.sock
</pre>
=Convoy=
https://github.com/rancher/convoy
 
A Convoy 4 féle volume kezelést támogat:
* Device Mapper
* NFS
* Amazon EBS
* Digital Ocean
 
 
Az NFS kezelése eltér a Netshare plugin-nál látottaktól, ugyanis nem közvetlen a konténerbe csatolja fel megosztást. A guest VM-en létre fel kell csatolni egy NFS megosztást, ahol a Convoy a volume-okat fogja tárolni a konténer számára transzparens módon.
=REX-Ray=