Changes

Chief Architect X12

8,164 bytes added, 21:44, 24 October 2024
Helyiségek
=3D kamera nézetek=
==Kamerák manuális elhelyezésePerspektivikus kamera nézet==
===Kamera elhelyezése===
A 3D-s kamera nézetek segítségével perspektivikus, 3D képet kaphatunk a modellről a modell térbe helyezett kamera lencséjén keresztül. A metszeti/homlokzati nézetekkel ellentétben a kamerának van magassága, látószöge, és az épülettel bezárt szöge, melyek mind befolyásolják, hogy milyen képet mutat egy 3D kamera nézet. A kamera nézetekben, a metszi nézetekhez hasonlóan manipulálni, szerkeszteni tudjuk a modell azon elemeit, melyek nincsenek takarásban.
CA-ben a különböző korlátok és falak mögött ugyan az az objektum típus található. Összesen 9 féle egyenes fal típus és 6 fél korlát típus van. Ezen felül van még 5 íves fal típus is. Még a terraion eszközkészletben lévő falak és kerítések is ide tartoznak:
:[[File:ClipCapIt-210326-215308.PNG|100px]]
:[[File:ClipCapIt-210326-220856.PNG|100px]]
Ezek mind rokonlelkek.
===General fül===
Falak és korlátok esetében a legfontosabb beállítás a generál fül első doboza:
:[[File:ClipCapIt-210326-004101.PNG|100px130px]]
Itt állíthatjuk be, hogy ez a fal/korlát típus micsoda, korlát vagy fal, és azon belül milyen alkategória. Ezek bizonyos együtt állásokban kombinálhatók:
* '''Semmit''' nem pipálunk be: ez egy alapértelmezett fal, van neki valami struktúrája középen, van neki külső és belső rétegrendje (lásd Structure fül)
===Roof===
Itt az adott fal feletti tető tulajdonságait befolyásolhatjuk. A tetőkhöz 3 féle úton tető beállításai három helyen is eljuthatunk. megjelennek a CA-ban:
* Fal szakasz feletti tető (erről lesz itt szó)
* Szoba feletti tető
* Tető közvetlen állítgatása saját beállításai (lásd [[#Roofing plan]])
Alapértelmezetten minden épületen egy 'hip roof ' (kontyolt tető) fog létrejönni ha máshogy nem rendelkezünk erről. (Lásd roofing fejezet)
:[[File:ClipCapIt-210326-224413.PNG|220px]]
A roof fül első dobozában azt mondhatjuk meg, hogy milyen tető fajta kerül a fal fölé. Alapértelmezetten a hip-wall van bepipálva, vagyis hip-roof fog a fal fölé kerülni:
:[[File:ClipCapIt-210326-223912.PNG|280px]]
Ha viszont valamelyik oldalon bepipáljuk a '''Full gable wall''' lehetőséget, és a tető automatikus tető újra generálással készült, akkor láthatjuk, hogy máris gable-roof (sátortető) lett belőle és kapott egy gable falat a (orom) wall kiválasztott falszakasz.
:[[File:ClipCapIt-210326-225200.PNG]]
Ha a '''Dutch gable wall'''-t választjuk(csonkakontyos tető), akkor meg tudjuk mondani a '''Start at height''' szekcióban, hogy milyen magásságban magasságban kezdődjön a részleges galbe fal'gable wall':
:[[File:ClipCapIt-210326-225520.PNG]]
===Wall type===
Na ez itt kérem szépen A legfontosabb beállítási füle a legfontosabbfal specifikációnak. :[[File:ClipCapIt-210326-225732.PNG|600px500px]]Többek között itt kiválasztható és testre szabható a fal típusa, valamint részletesen beállíthatók a fal rétegei, anyagai és szerkezeti tulajdonságai.
* Wall Type (Fal típusa): Lehetőség van különböző, előre elmentett fal típusok kiválasztására a legördülő menüből. Az egyes fal típusok eltérő rétegezést és anyagösszetételt képviselnek. A „Define...” gombbal részletesen meg lehet határozni a falrétegeket.
* Pony Wall (Részleges fal): Lehetőség van rá, hogy a kiválasztott falszakasz két, eltérő rétegrendű fal típusból épüljön fel. A 'Pony Wall' szekcióban választhatjuk ki vízszintesen az alsó faltípust, még a 'Wall Type' szekcióban vízszintesen a felső típust. Ha a 'Pony Wall' nincs bepipálva, akkor homogén lesz a falszerkezet, kizárólag a 'Wall Type' szekcióban kiválasztott fal típus határozza meg a rétegrendet. Kétféle faltípusra pl. akkor is szükség lehet, ha eltérő külső szigetelés kerül fel egy falszakaszra a lábazat mentén.
** Alsó és felső fal találkozása: Az alábbi két érték összefügg, mind a kettő azt határozza meg, hogy hol van az alsó fal teteje, illetve a felső fal alja. Ha az egyiket változtatjuk, akkor a másik érték is változik:
*** '''Elevation of Lower Wall Top''': Abszolút magasságban adhatjuk meg a két fal találkozási pontját, a tervrajz 0 pontjához képest.
*** '''Height Off Floor''': A fal melletti szoba padlószintjéhez képest adhatjuk meg a két falszakasz találkozásának magasságát.
** '''Align pony wall at''': hogyan igazítsd az alsó és felső falrétegeket egymáshoz, amikor két különböző rétegrendű falat használunk egymás fölött:
*** Outer Surface (Külső felület): Az alsó és felső falak külső felületei igazodnak egymáshoz. Ez azt jelenti, hogy a két fal külső rétege egy vonalba kerül, ami egyenletes külső megjelenést biztosít.
*** Main Layer Outside (Fő réteg külső széle): Az alsó és felső falak fő szerkezeti rétegének (például a teherhordó réteg) külső szélei kerülnek igazításra. Ez akkor hasznos, ha a teherhordó falrétegeket szeretnéd egy vonalba helyezni.
*** Wall Center (Falközép): Az alsó és felső falak középpontjai igazodnak egymáshoz. Ebben az esetben a falak vastagságától függetlenül a két fal középpontja kerül egy vonalba.
*** Main Layer Inside (Fő réteg belső széle): A falak fő szerkezeti rétegének belső szélei igazodnak. Ez akkor lehet hasznos, ha a belső teherhordó rétegekhez viszonyítva szeretnél pontos igazítást.
*** Inner Surface (Belső felület): Az alsó és felső falak belső felületei kerülnek egy vonalba. Ez a beállítás különösen akkor hasznos, ha a belső tér vizuális folytonosságát szeretnéd biztosítani.
 
<br>
<br>
A 'Define...' gombok megnyomásával megjelenik a fal rétegrend beállító dialógus. (Ha használunk pony-wall-t akkor annak külön rétegrendet adhatunk).
:[[File:ClipCapIt-241024-001929.PNG|800px]]
 
'''Rétegek'''<br>
:[[File:ClipCapIt-241024-002529.PNG|600px]]
 
Minden fal úgy épül fel, hogy középen van a fő réteg (Main Layer). Ez a teherhordó réteg, ez tartalmazza a favázat, fémvázat, vagy téglafal estén ez a tégla réteg. Erre kerül rá kívülről és belülről az összes szükséges réteg, mint strukturális fa merevítő panelek, hőszigetelés, vakolatok, stb. Minden rétegnek van anyaga, megjelenítési színe és vastagsága. A rétegeket újra tudjuk sorrendezni, illetve tudunk új réteget hozzáadni a belső ill a külső oldalhoz is.
 
'''Fa vázszerkezet beállítása'''<br>
:[[File:ClipCapIt-241024-002624.PNG|500px]]
A 'Material Layer' szekcióban tudunk egyedi fa-vázszerkezeti beállításokat megadni, ha nem megfelelő az épület, globálisan használt vázszerkezeti kiosztása. Ezekről részletesebben a [[#Framing]] fejezetben olvashatunk.
'''Energetikai tulajdonságok'''<br>
:[[File:ClipCapIt-241024-002827.PNG|300px]]
Itt megadhatjuk az adott falszakasz energetikai tulajdonságait. Ezeket az értékeket akkor tudjuk felhasználni, ha a tervrajzot exportáljuk 'REScheck' programba. A REScheck egy lakóépületekre vonatkozó energiahatékonysági követelményeknek való megfelelést vizsgáló program, amelyet az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma (U.S. Department of Energy) biztosít. A program kiértékeli az épület termikus burkolatát (például falak, tető, padló hőszigetelését), és meghatározza, hogy az épület megfelel-e a különböző energiaszabványoknak. (https://www.energycodes.gov/rescheck)
A CA segítségével az .rxl fájlformátumba lehet exportálni az adatokat, amelyet mind a desktop, mind a webes verziójú REScheck™ képes kezelni. Az exportáláshoz a következőt kell kiválasztani: 'File > Export > Export to REScheck'
Függetlenül attól, hogy a projekt metrikus mértékegységeket (pl. millimétert) használ a tervezéshez, a Cavity R-Value-t továbbra is a szabványos angolszász mértékegységben (ft²·°F·h/BTU) kell megadni.((lábnégyzet * Fahrenheit-fok * óra / British Thermal Unit))
<br>
==Wall material region=Fal szerkezet===Láthatjuk, hogy a fal szerkezete egy csomó vonalból áll. A falnak mindig van egy külső és egy belső oldala ami eltérő rétegrendű (de utálom ezt a szót :) ) :[[File:ClipCapIt-210326-002807.PNG]]És azt is láthatjuk, hogy a dimension vonalak mind a középső, kék részhez futnak be. A középső kék rész a fal struktúrája, ehhez jönnek hozzá a külső és belső rétegek. Mi döntjük el, hogy melyik réteg hova tartozzon, és hogy milyen rétegekből épüljön fel a fal.
{{note|Kiegészítő irodalom: https://www.chiefarchitect.com/videos/watch/5234/material-region-tools.html}}
===Wall material regionÁttekintés===https://www.chiefarchitect.com/videos/watch/5234/material-region-tools.html:[[File:ClipCapIt-210326-213322.PNG|150px]]Ez a testvére a '''Floor material region''' eszköznek ami a '''Floor tools'-ban található. Mind a kettővel kicserélhetjük a burkolatot egy adott objektumonanélkül hogy a rétegrendet meg kéne változtatni. Ezek az eszközök egy plusz külső réteget ragasztanak a falra ill a padlóra, amikhez egyedi anyagot rendelhetünk a fal rétegrendjétől függetlenül. A '''Wall materail material region'''-el a fal külső vagy belső burkolatát cserélhetjük le egy kijelölt helyen vagy ragaszthatunk rá extra rétegeket. Az alábbi képen a falra a kijelölt helyen díszburkolatot ragasztottam. :[[File:ClipCapIt-210326-213519.PNG|200px]]
Ezt a hatást ebben az esetben el lehetett volna érni pony-wall használatával is, ahol meg lehet adni hogy a fal két faltípusból épüljön fel, és hogy a típus határ milyen magasan kezdődjön. De az mindig egy egyenes vágás a falon, és a teljes fal szegmensre vonatkozni fog. Ellenben itt egy általunk bejelölt területről van szó.
<br>
<br>
 
===Fürdőszoba fal csempézése (cover wall with tile)===
A legegyszerűbb ha egy 3D-s nézetben vagy egy 'Wall elevation' nézetben kiválasztunk a 'Library browser'-böl egy csempe anyagot, és ráhúzzuk a kívánt falfelületre. Ez még akkor is működni fog, ha a fal a fürdőszoba után megy tovább egy másik helyiségbe, a csempe csak egy helyiség falai által határolt területre fog rákerülni:
:[[File:ClipCapIt-211023-200733.PNG|300px]]
Láthatjuk, hogy a csempét csak arra a falszakaszra húzta rá, ami a fürdőszobát határolja.
Ha egy falrészt külön csempével szeretnénk ellátni, akkor erre a legjobb ha "Material region"-t használunk. Ehhez válasszuk a
"Wall elevation" ([[File:ClipCapIt-211023-202107.PNG]]) nézetet, majd húzzunk oda egy "Wall material region"-t ahova a más színű csempét rakni szeretnénk. (A wall tool legalsó eszköze).
:[[File:ClipCapIt-211023-202211.PNG|300px]]
<br>
<br>
==Pony wallRailing and deck tools==A korlátok és teraszok eszközzel különféle korlátokkal alakíthatunk ki körbezárt tereket, vagyis olyan tereket, amit mind a négy oldalról fal vagy korlát határol, de legalább az egyik oldalon egy korlát adja a határoló objektumot. A tér funkciója attól fog függeni, hogy hol hozzuk létre ezeket a korlátokkal körbezárt teret. * Kültéren, az első szinten: a körbezárt térből teraszt kapunk* Kültéren, az emeleten: a körbezárt tér erkélyként fog megjelenni* Beltéren: lépcsőházakat határolhatunk vele körül
==A lépcsőnek a korlátját nem ezzel az eszközkészlettel készíthetjük el, a lécsőnek beépített tulajdonsága a korlát kezelése.  A 'Railing and deck tool' eszköztár alapértelmezetten ki van rakva a toolbar baloldalán. :[[File:ClipCapIt-241024-220402.PNG|150px]]De természetesen a 'Build' menüpontban is megtalálható.  {{note|Ahogy azt már többször kiemeltük, a korlátok valójában korlátra konfigurált falak, nagyon hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek}} A leggyakrabban használt korlát eszköz a 'Straight Railing', vagyis az egyenes korlát. :[[File:ClipCapIt-241024-220634.PNG]] Pont úgy kell használni a korlát eszközöket mint a fal eszközöket. Ha erkélyt akarunk a házhoz adni, akkor a 2. szinten húzzunk a házból kiindulva körbe korlátot. Mikor bezárul a terület, akkor létre fog jönni automatikusan egy erkély: :[[File:ClipCapIt-241024-220824.PNG|500px]]Kattintsunk kétszer az erkély területére, ezzel megnyitjuk az erkély helyiség beállításait. Itt menjünk a 'Structure' fülre és vegyük ki a pipát a 'Roof over this room' checkbox-ból. :[[File:ClipCapIt-241024-220934.PNG|400px]] Ugyan ezt csináljuk meg a földszinten is a ház egy másik oldalán. Ebből egy földön álló terasz fog keletkezni. Itt is állítsuk be, hogy ne legyen felette tető.  Íme a végeredmény::[[File:ClipCapIt-241024-221240.PNG|500px]]   <br><br><hr> =Szintek és helyiségek beállításai===Helyiségek==Ha egy üres tervrajzon készítünk egy zárt falvonalat, vagyis a falszegmensek összeérnek, és zárt kört alkotnak, akkor ezzel létrehozunk egy helyiséget, ami egy BIM objektum, saját tulajdonságokkal, mint padló szerkezet, plafon, tető, stb. A helyiségnek van neve, besorolása, és rengeteg paraméter.  :[[File:ClipCapIt-241024-233821.PNG|400px]] Amint a helyiséget körülvevő falak már nem zártak, a helyiség megszűnik. A helyiséget falak, korlátok vagy szoba elválasztó vonalak (Room Divider) is határolhatják, a lényeg a zártság. Ha kétszer kattintunk a helyiség belsejében, akkor ezzel megnyithatjuk a 'Room Specification' dialógust, ami 10 fülből áll. Ezekből a fontosabbak: <br>'''General'''<br>* Room Type: Itt adhatjuk meg a szoba funkcióját. * Room name: Itt egyedi szoba nevet adhatunk meg a szoba funkcióján felül* Living area: hogyan számítson bele a szoba az élettér méretének számításába * Conditioned room: A szoba fűtött/hűtett helyiség e.
<br>
'''Structure'''<br>
 
==Szintek==
 
 
 
 
<br>
<hr>
=Abalok Ablakok és ajtók=
==Ablakok==