Difference between revisions of "AutoCAD 2017"

From berki WIKI
Jump to: navigation, search
(Párhuzamosra rajzolás)
(Párhuzamos és merőleges vonalak)
Line 269: Line 269:
 
# Ha a "Paralel" be van kapcsolva, akkor van esély hogy párhuzamosat húzzunk  
 
# Ha a "Paralel" be van kapcsolva, akkor van esély hogy párhuzamosat húzzunk  
 
# Ha a "Perpendicular" be van kapcsolva, akkor van esély rá hogy merőlegeset húzzunk, de nagyon nehéz
 
# Ha a "Perpendicular" be van kapcsolva, akkor van esély rá hogy merőlegeset húzzunk, de nagyon nehéz
 +
 +
A legjobb ha csökkentjük az egyéb snap pontok mutatását, mindig csak annyit hagyjunk meg, amennyi tényleg kell. Az "'''Endpoint'''"-ot érdemes mindig bent hagyni, de a többit ha nincs rá szükség kapcsoljuk ki. Ami a legtöbb galibát tudja okozni, az a "'''Nearest'''" mert az mindig be fog jelezni, ahogy elindulunk a vonal felé, amihez párhuzamosat akarunk húzni.
 +
 +
===Instant snap beállítások===
 +
Fontos megemlíteni, hogy a vonal kezdőpontjának és a végpontjának is a kijelöléséhez is használhatunk instant snap beállításokat. A kezdőpont esetében válasszuk ki a vonal eszközt, de még ne kattintsunk sehova. Shift+ jobb lick-re előjön az instant snap ablak. Itt csak egyet lehet választani, ez felül fogja írni az aktuális object snap beállításokat, csak ez az egy lesz érvényes.
 +
:[[File:ClipCapIt-170618-114519.PNG]]
 +
 +
A végpontra ugyan ez érvényes. Ha a kezdőpont már megvan, akkor megint Shift + Jobb click, amit itt választunk, csak az az egy lesz érvényes a pont kiválasztására.
  
 
===Merőleges===
 
===Merőleges===
  
A legjobb ha csökkentjük az egyéb snap pontok mutatását, mindig csak annyit hagyjunk meg, amennyi tényleg kell. Az "'''Endpoint'''"-ot érdemes mindig bent hagyni, de a többit ha nincs rá szükség kapcsoljuk ki. Ami a legtöbb galibát tudja okozni, az a "'''Nearest'''" mert az mindig be fog jelezni, ahogy elindulunk a vonal felé, amihez párhuzamosat akarunk húzni.
+
====Merőleges egy külső pontból====
  
1. Az a legegyszerűbb, ha egy meglévő vonal'''hoz''' akarunk egy tetszőleges pontról egy párhuzamost húzni. Ez hasznos lehet ha máshogy nem sikerül, mert húzunk elsőkét egy tetőleges helyen lévő párhuzamosat, majd arra húzunk merőlegeset a megfelelő pontban. <br>
+
Az a legegyszerűbb, ha egy meglévő vonal'''hoz''' akarunk egy tetszőleges pontról egy párhuzamost húzni. Ez hasznos lehet ha máshogy nem sikerül, mert húzunk elsőkét egy tetőleges helyen lévő párhuzamosat, majd arra húzunk merőlegeset a megfelelő pontban. <br>
 
Indítsunk el egy vonalat egy tetőleges  helyről a vonal felé, amire a párhuzamosat akarjuk húzni. Ekkor ha mozgatjuk a vonalon az egeret, előbb utóbb fel fog tűnni egy zöld "L" betű, ami azt jelzi, hogy a kezdőpontból párhuzamosat fog húzni attól függetlenül, hogy most milyen szögben áll a vonal.  
 
Indítsunk el egy vonalat egy tetőleges  helyről a vonal felé, amire a párhuzamosat akarjuk húzni. Ekkor ha mozgatjuk a vonalon az egeret, előbb utóbb fel fog tűnni egy zöld "L" betű, ami azt jelzi, hogy a kezdőpontból párhuzamosat fog húzni attól függetlenül, hogy most milyen szögben áll a vonal.  
 
:[[File:ClipCapIt-170618-103624.PNG]]
 
:[[File:ClipCapIt-170618-103624.PNG]]
 +
 +
Ennek a módszernek az a nagy baja, hogy nem tudjuk milyen hosszú lesz a vonal.
 +
 +
====Merőleges egy egyenesről====
 +
Itt egy egyenesre fogunk húzni egy meghatározott hosszúságú merőleges vonalat. A vonal kezdőpontja sajnos valahol egy tetszőleges helyen lesz a kezdő egyenesen, de legalább a hosszát be tudjuk állítani, és később odébb tudjuk mozgatni.
 +
 +
Válasszuk ki a vonal eszközt, majd Shift+Jobb click-el nyissuk meg a Snap felugró ablakot, ahol válasszuk a '''Perpendicular''' lehetőséget, még azelőtt hogy az első pontot leraknánk.
 +
:[[File:ClipCapIt-170618-115124.PNG]]
 +
 +
Most vigyük az egeret a vonal fölé, amire merőlegeset akarunk húzni. Megjelenik a vonalon a kis zöld "L" betű. Sajnos itt sosem fog végpontra ugorni, a kész vonalat majd át kell mozgatni a megfelelő pozícióba.
 +
:[[File:ClipCapIt-170618-115306.PNG]]
 +
 +
Most kattintsunk, ekkor a kezdőpont csak az eredeti vonalon fog mozogni, most jöhet a második pont, ami merőleges lesz. Adjuk meg a hosszát:
 +
:[[File:ClipCapIt-170618-115447.PNG]]
 +
 +
 +
  
  

Revision as of 09:54, 18 June 2017

ClipCapIt-161230-173600.PNG


3D modelling menü bekapcsolása

Telepítés után nem a 3D modellező menüsor van felül a Home fülön, pedig nekünk erre lenne szükségünk:

ClipCapIt-161228-201354.PNG

Be kell kapcsolni a felső menüsort. Ehhez adjuk ki a MENUBAR parancsot, majd 1. Ekkor a felső sorban megjelenik a hagyományos menü. Majd Tools -> Workspaces -> 3D Modeling:

ClipCapIt-161228-201633.PNG

VAGY

A jobb alsó sarokban válthatunk munkaterületet a kis fogaskerékre kattintva ennél sokkal egyszerűbben:

ClipCapIt-161229-124752.PNG


Rétegek kezelése

Célszerű sok réteget használni, hogy majd a papírtérben könnyű legyen elrejteni ami nem kell. Válasszunk ki egy vagy több objektumot, majd a Home fülön a Layers szekcióban válasszuk ki melyik rétegre akarjuk rakni:

ClipCapIt-161229-122502.PNG

Kijelölés

Ha kattintunk valahol a modelltérben egy üres helyre, majd jobbra és lefele húzzuk az egeret, akkor a kijelölés zöld lesz és szaggatott az oldala, ekkor mindent kijelöl,amit csak keresztezik:

ClipCapIt-170101-202645.PNG

Ha kattintunk és balra és felfelé húzzuk, akkor meg kék lesz a kijelölés és teli vonal, így csak azt jelöli ki ami 100%-ban a kijelölésben van:

ClipCapIt-170101-202743.PNG

Ha lenyomva tartjuk az egeret, akkor be lehet karikázni egy szabad területet. Itt ugyan az igaz. Ha balra indulunk, akkor kék lesz a háttér, és csak az lesz kijelölve, ami 100%-ban belűl van, ha jobbra indulunk, akkor meg zöld lesz, és minden ki lesz jelölve, amit keresztez.

ClipCapIt-170101-202957.PNG

Copy és move

Beállítások/Furcsa jelenségek

Ha azt tapasztaljuk, hogy a copy vagy a move 2D-ben nem csak az XY mentén mozgat, akkor lehet hogy a Dynamic Input funkcióval lesz a baj. A "Dynamic Input" jeleníti meg a fehér kis beíró mezőket, és a segéd vonalakat.

Ez alap esetben nem látszik az alsó csíkon. Kattintsunk a jobb alsó sarkban a csíkokra, és az itt megnyíló menüben pipáljuk be a "Dynamic input"-ot, hogy az is megjelenjen.

ClipCapIt-161230-131659.PNG

Ezután egy + egy kis dobozzal meg fog jelenni.

Bal egérrel tudjuk ki be kapcsolni, ha jobb egérrel kattintunk rá, akkor hangolhatjuk:

ClipCapIt-161230-131857.PNG

A "Dynamic input settings" -ben három lehetőség van. Vagy csak az első vagy csak a második vagy mindkettő be van kapcsolva (1,2,3). Csak az "Enable Pointer Input" legyen bekapcsolva".

ClipCapIt-161230-132049.PNG


Ezen felül még gondot okozhat ha az "Orthomod" és vagy a "Polar tracing" nincsenek bekapcsolva. Az első egy L míg a második egy kör:

ClipCapIt-161230-132227.PNG

A kör utáni kis négyzet a OSNAP, ami segít kiválasztani az objektumok egyes pontjait, pl ha közelítünk a sarok felé, akkor az bezöldül, vagy a kör középpontját választja ki, vagy egy szakasz közepét. Nem mindegy hogy mi van itt bekapcsolva (lásd lentebb)

Az első korlátozza a mozgást YX tengelyre, míg a második a szögeket. Én azt tanácsolom, hogy a "Polar tracing" legyen bekapcsolva, és 90 fokra legyen korlátozva.

ClipCapIt-161230-132347.PNG


Copy közben gondot okozhat ha az OSNAP-ban be van kapcsolva a "Perpendicular", ilyenkor láthatunk olyat, hogy másik tengely mentén is elmászik.

ClipCapIt-161230-174638.PNG

Szabad mozgatás

Ha szabadon akarjuk az egyik tengely mentén mozgatni az objektumot, akkor a referencia pontot rakjuk távol minden más objektumtól valahol a szabad térben, és akkor nem fog semmilyen pontra ráizgulni a mozgatás:

ClipCapIt-170101-202359.PNG

Importálás

Az AutoCAD 2014-től kezdve solidWorks formátumú modelleket is lehet importálni (SLDASM és SLDPRT). Menjünk az Import fülre, és ott válasszuk az Import legördülő listából az Impor-ot.

ClipCapIt-161230-154609.PNG

Majd válasszuk ki az SLDASM fájlt. Ekkor kiírja, hogy elkezdte konvertálni a fájlt, tehát nem jelenik meg azonnal a model térben.

ClipCapIt-161230-154932.PNG

Ha bezárjuk,akkor a jobb alsó sarokban kiírja, hogy feldolgozás alatt:

ClipCapIt-161230-155029.PNG

És ha kész van, akkor a kék linkre kattintva lehet elhelyezni a modelltérben az objektumot.

Innen lehet nagyon jó modelleket letölteni: https://grabcad.com/library/ user: lalilali96@gmail.com pass: lali_lali96

Group

Léteznek elnevezett és név nélküli csoportok.

Név nélkül

parancs > GRPUP majd adjuk hozzá egyenként a csoportokat.

Neves csoportok

A Home fülön válasszuk ki a Groups lenyílóból a "Group manager"-t

ClipCapIt-161230-173245.PNG

Adjunk nevet a csoportnak, majd nyomjunk a "New <" gombra.

ClipCapIt-161230-173345.PNG

Ezután válasszuk ki a csoport objektumait és készen vagyunk.

Scale

Ha arányosan akarjuk átméretezni az egész objektumot, akkor írjuk be az SC parancsot, majd adjunk meg egy nullánál nagyobb számot a növelésre vagy egy kisebb számot a kicsinyítésre.

Ha aránytalanul akarjuk növelni/csökkenteni, akkor a legegyszerűbb ha az objektum "Properties" ablakában a megfelelő tengelyen átírjuk a méretét:

ClipCapIt-161230-181153.PNG

Layout

Két tér van az AutoCAS-ben: Model tér és Paper tér. Mindig az első fülön van a model tér, a további fülek a Layout-ok, ez a papír tér, itt készítünk a 3D-s modellből tervrajzot:

ClipCapIt-161228-201842.PNG
TipIcon.png

Tip
A Papír tér egy 2D-s rajzlap, amin megjelenik a model képe, amire tetszőleges 2D-s kiegészítéstő rajzokat helyezhetünk el a modeltől függetlenül.


Tetszőleges számú Layout-ot hozzá tudunk adni, ezt el is tudjuk nevezni. Minden Layout-on tetszőleges számú úgynevezett Viewport helyezhető el, ami egy ablak a modelltérre, egy pillanatkép, amit aztán kidekorálhatunk feliratokkal, 2D objektumokkal (rajzolás) és méretekkel.

Új Viewport-ot a Layout fülön adhatunk a Layout-hoz :

ClipCapIt-161228-202500.PNG
ImportantIcon.png

Note
Ha új Layout-ot adunk hozzá, akkor abban mindig egy Viewport lesz, amiben úgy fog állni a model ahogy a modelltérben éppen van. Ha új Viewportot adunk a Layout-hoz, akkor ott mindig alapértelmezetten fog megjelenni, elől vagy felül nézetben (nem tudom mitől függ). A viewport létrehozása után a viewporton belül kell átmenni a modelltérbe, és beállítani a nézetet


Lehetőség van előre gyártott elrendezést használni (két vagy három Viewport-al), ahol egyenként kiválaszthatjuk, hogy melyikbe mit mutasson a modellből. Ehhez válasszuk a Layout -> Layout Viewport tab-on a Named lehetőséget:

ClipCapIt-161228-202705.PNG

Majd a megnyíló ablakban válasszuk az első fület. A baloldali listában válasszuk ki az elrendezést, majd a jobboldalon kattintsunk bele a megfelelő viewport-ba, és az ablak alján kiválaszthatjuk, hogy milyen nézetet szeretnénk használni (top, left...) milyen megjelenítéssel (drótváz, realisztikus ...)

ClipCapIt-161228-202905.PNG

A viewport belsejéből a négyzethálót úgy tüntethetjük el, hogy belekattintunk a viewport belsejébe, majd megnyomjuk az F7-et.


A viewport properties-ben (ehhez a keretet kell kiválasztani, úgy hogy a négy kék négyzet megjelenjen a sarkokban), beállíthatjuk, hogy az egérrel ne lehessen elmozdítani a viewport-ban a modellt, ezen felül a scale adatokat (1:1, 1:10...) is itt adhatjuk meg:

ClipCapIt-161228-203404.PNG


Mindig vagy a papír vagy a model térben vagyunk. Ezt az alsó sorban lehet látni. Mellette az is ott van, hogy mekkora a sacale az adott viewport-ban (1:1, 1:20..)

ClipCapIt-161228-213118.PNG

Nézet beállítása a papír térben

Kattintsunk duplán a viewporton belülre, ekkor a veiwporban átmegyünk a modelltérbe. Most kattintsunk a Home fülre, és a szokásos nézet állító legördülő listával válasszuk ki a megfelelő nézetet.

ClipCapIt-161228-225028.PNG
WarningIcon.png

Warning
Figyeljük rá, hogy biztosan a papírtérben legyünk, mikor rajzolgatunk a viewport-ban, pl annotációk, szöveget, stb, nehogy a model-hez adjuk hozzá.


Rétegek kezelése

Általánosságban elmondható, hogy ha egy layer-t eldugunk a kis lámpával (On/Off) akkor az az összes viewport-rol eltűnik. Tehát mikor PDF-et csinálunk a Layout-okból, akkor fontos, hogy minden layer be legyen kapcsolva, amit meg akarunk jeleníteni. A layereket a viewportok-ban kell egyenként kikapcsolni (Freez). A modelltérben különbözök a Layers Property képernyő a papírtértől.

Ha egy Layer-t egy adott viewport-ban nem akarunk megjeleníteni, akkor a VP Freeze-t be kell kapcsolni, vagyis le kell fagyasztani az adott veiw-portra.

ImportantIcon.png

Note
A Freeze/Thaws beállítások (tehát nem a "VP Freeze") ugyan úgy eltüntetik a layer-t mint az Off, de egyben be is fagyasztják, tehát nem lehet semmilyen attribútumát szerkeszteni. Az autoCAD még a memóriából is kiszedi, így felgyorsulhat a rendszer. Míg ha csak Off-ba rakunk egy Layer-t akkor csak a képernyőről tünteti el, de a model része marad a memóriában, így nem gyorsítja a rendszert.


Model tér

Ha a model térben vagyunk, akkor a Layers képernyő így néz ki:

ClipCapIt-161228-215108.PNG
  1. Olyan layert-t hoz létre, ami automatikusan le van fagyasztva az összes viewport-on. Ez egy kényelmi funkció ami végtelenül hasznos, ha utólag vezetünk be új layereket. Nem kell őket egyenként minden egyes viewportban kikapcsolni.
  2. On/Off: Megjeleníti, vagy eldugja a réteget a modellben. Csak a képernyőről tünteti el, a model része marad a memóriában. Ha egy réteget Off-ba rakunk, akkor az összes viewport-on eltűnik.
  3. Freeze/Thaws: Lefagyaszt egy réteget, ami a memóriából is kiszedi az objektumokat, ezzel erőforrást szabadít fel. Az összes viewport-ból is eltűnik.
  4. New VP Freeze: Kényelmi funkció, ahol bekapcsoljuk, ott az új viewport létrehozásakor az adott réteg nem fog megjelenni, le lesz fagyasztva.

Papir tér

Miden egyes viewport-ban be kell állítsuk, hogy milyen layerek legyenek benne láthatóak, hogy milyen legyen a stílus (drótváz, realisztikus..). Kattintsunk kétszer egy Layout-on egy viewport-ba, ekkor látható alul, hogy átmegyünk a model térbe a viewporton belül, tehát amit itt változtatunk a nézeten, az csak a viewport-ra fog vonatkozni. Nyissuk meg a Layer properties ablakot. Látható, hogy egy csomó új oszlop bejött, amik közül a legfontosabb a "VP freeze"

ClipCapIt-161228-221248.PNG

A "VP Freeze"-el azt állíthatjuk be, hogy az adott viewport-ban milyen layer NE jelenjen meg. Átállíthatjuk a megjelenítési stílust is. Próbáljuk ki, állítsuk át Drótvázra, míg a model térben legyen realisztikus stílus. Látható hogy a viewport beállításai nincsenek hatással a modelltérre.

Layout-ok másolása

Renderelt kép a layouton

Ha renderelt képet akarunk a layout-ra helyezni, akkor azt előzőleg renderelni kell a Visualize fülön a Render opcióval, majd azt el kell helyezni képként.

Ehhez nyissuk meg az Insert fület, majd a Reference csoport mellet nyomjuk meg a kis nyilat, ekkor megnyílik a references ablak.

ClipCapIt-170101-194850.PNG

A Reference ablakban a bal felső sarokban válasszuk a legördülő listából az "Attach image" lehetőséget.

ClipCapIt-170101-195016.PNG

Miután a képet hozzáadtuk mint referencia, kattintsunk rá jobb klikkel és válasszuk az "Attach" lehetőséget:

ClipCapIt-170101-195124.PNG

A megnyíló ablakban pipáljuk be, hogy csak a beszúrási pontot akarjuk a képernyőn megadni, majd OK:

ClipCapIt-170101-195258.PNG

Ekkor a kép méretű keret megjelenik a layout fölött, amit el kell helyezzünk:

ClipCapIt-170101-195506.PNG

Ha a layouton a képre sarkára kattintunk, a kép akár csak a viewport ki lesz jelölve, kék négyzetek jelennek meg a sarkokban. Ekkor megjelenik egy új fül, ami csak a kép szerkesztő elemeket tartalmazza:

ClipCapIt-170101-195739.PNG

Exportálás PDF-be

Álljunk rá a kinyomtatandó Layout-ra, majd válasszuk az Output fület.

ClipCapIt-161228-222409.PNG
  1. Állítsuk be a PDF fájl tulajdonságait
  2. Exportáljuk a kiválasztott Layout-ot.

Tippek és trükkök

A viewporton belül mindig állítsuk be a méretarányt, ne az egérrel zummoljuk a modellt a helyére. Ha a viewporton belül a modelétreben vagyunk, vagyis kettőt kattintottunk a veiwporton belülre, akkor a bal alsó sarokban megjelenik a méretarány. Itt válasszuk ki a megfelelőt a listából:

ClipCapIt-170101-201935.PNG


A layouton a 3D-s képeket célszerű vagy egy renderelt képpel helyettesíteni, vagy mindig legyen Relalistic, az elölnézet legyen Conceptual, míg az oldalnézet, vagy ha fontos, hogy lássuk az kitakart elemeket, akkor meg 2D-Wireframe.

ClipCapIt-170101-203217.PNG

Materials

Materialok a projekthez adása

Az anyag szerkesztő a Visualize fülön van: "Material Browser". Az anyag neve melletti kis kék nyíllal adhatjuk a projekthez az anyagot. Ha már hozzáadtuk megjelenik a felső listában, ahol már tudjuk módosítani a tulajdonságait. A lakat az alsó listában azt jelzi, hogy ott nem lehet módosítani.

ClipCapIt-161230-193131.PNG

Block elemek kezelése

Mikor importálunk egy solidWorks objektumot, akkor abból egy blokk elem lesz, amire nem lehet közvetlen anyagot hozzáadni, hiába húzzuk rá, nem fog megjelenni. A legegyszerűbb, ha egy külön Layer-re rakjuk a blokk elemet, majd a Layerhez rendeljük az anyagot.

Ehhez adjuk ki a MATERIALATTACH parancsot. A baloldalon vannak a projekt anyagai, a jobb oldalon a Layeyrek. Húzzuk rá a blokk layer-ére.

ClipCapIt-161230-192756.PNG


Autodesk Inventor

ClipCapIt-170101-225255.PNG

Szimulációs eszköz http://www.autodesk.com/products/inventor/overview

http://www.autodesk.com/education/free-software/autocad

Flow desing

ClipCapIt-170101-230016.PNG


http://www.autodesk.com/education/free-software/flow-design



Alaprajz készítése

Blokk felrobbantása

- a 2d-s elemet amit importálunk, fel kell robbantani, ha az egy block elem.

ClipCapIt-170612-001104.PNG


Vonal extend

ClipCapIt-170612-001212.PNG

1. írjuk be hogy ext (extend) 2. válasszuk ki azt a vonalat, ami a végét fogja jelenteni a meghosszabbítandó vonalnak, majd enter, majd válasszuk ki a meghosszabbítandó vonalat.

Félkör készítése

válasszuk ki az arc 3 point-ot:

ClipCapIt-170612-001435.PNG

Majd nyomjuk le a "c"-t, enter, kattintsunk a két határoló egyenes közepére,

ClipCapIt-170612-001553.PNG

Ezután pedig határozzuk meg a végpontot.

Terület kitöltése (hatch)

írjuk be hogy H:

ClipCapIt-170618-095942.PNG

Ekkor megjelenik fent a hatch menü

ClipCapIt-170618-100027.PNG

Vigyük az egeret egy körbezárt terület fölé, ekkor besraffozza, ha bele is kattintunk, akkor kitölti:

ClipCapIt-170618-100133.PNG

Párhuzamos és merőleges vonalak

Ez egy nagyon nehéz témakör. A bal also sarokban lévő szög és keresési pont beállításokkal kell trükközni folyamatosan

ClipCapIt-170618-100708.PNG
  1. A grid legyen kikapcsolva
  2. Az Orthomod legyen kikapcsolva, és a polar tracking bekapcsolva
  3. Az object snap tracking legyen bekapcsolva (show snapping reference line) és a "snap cursor to 2D reference point" is legyen bekapcsolva, ezzel kell majd a pont keresése közben trükközni.
  4. Ha a "Paralel" be van kapcsolva, akkor van esély hogy párhuzamosat húzzunk
  5. Ha a "Perpendicular" be van kapcsolva, akkor van esély rá hogy merőlegeset húzzunk, de nagyon nehéz

A legjobb ha csökkentjük az egyéb snap pontok mutatását, mindig csak annyit hagyjunk meg, amennyi tényleg kell. Az "Endpoint"-ot érdemes mindig bent hagyni, de a többit ha nincs rá szükség kapcsoljuk ki. Ami a legtöbb galibát tudja okozni, az a "Nearest" mert az mindig be fog jelezni, ahogy elindulunk a vonal felé, amihez párhuzamosat akarunk húzni.

Instant snap beállítások

Fontos megemlíteni, hogy a vonal kezdőpontjának és a végpontjának is a kijelöléséhez is használhatunk instant snap beállításokat. A kezdőpont esetében válasszuk ki a vonal eszközt, de még ne kattintsunk sehova. Shift+ jobb lick-re előjön az instant snap ablak. Itt csak egyet lehet választani, ez felül fogja írni az aktuális object snap beállításokat, csak ez az egy lesz érvényes.

ClipCapIt-170618-114519.PNG

A végpontra ugyan ez érvényes. Ha a kezdőpont már megvan, akkor megint Shift + Jobb click, amit itt választunk, csak az az egy lesz érvényes a pont kiválasztására.

Merőleges

Merőleges egy külső pontból

Az a legegyszerűbb, ha egy meglévő vonalhoz akarunk egy tetszőleges pontról egy párhuzamost húzni. Ez hasznos lehet ha máshogy nem sikerül, mert húzunk elsőkét egy tetőleges helyen lévő párhuzamosat, majd arra húzunk merőlegeset a megfelelő pontban.
Indítsunk el egy vonalat egy tetőleges helyről a vonal felé, amire a párhuzamosat akarjuk húzni. Ekkor ha mozgatjuk a vonalon az egeret, előbb utóbb fel fog tűnni egy zöld "L" betű, ami azt jelzi, hogy a kezdőpontból párhuzamosat fog húzni attól függetlenül, hogy most milyen szögben áll a vonal.

ClipCapIt-170618-103624.PNG

Ennek a módszernek az a nagy baja, hogy nem tudjuk milyen hosszú lesz a vonal.

Merőleges egy egyenesről

Itt egy egyenesre fogunk húzni egy meghatározott hosszúságú merőleges vonalat. A vonal kezdőpontja sajnos valahol egy tetszőleges helyen lesz a kezdő egyenesen, de legalább a hosszát be tudjuk állítani, és később odébb tudjuk mozgatni.

Válasszuk ki a vonal eszközt, majd Shift+Jobb click-el nyissuk meg a Snap felugró ablakot, ahol válasszuk a Perpendicular lehetőséget, még azelőtt hogy az első pontot leraknánk.

ClipCapIt-170618-115124.PNG

Most vigyük az egeret a vonal fölé, amire merőlegeset akarunk húzni. Megjelenik a vonalon a kis zöld "L" betű. Sajnos itt sosem fog végpontra ugorni, a kész vonalat majd át kell mozgatni a megfelelő pozícióba.

ClipCapIt-170618-115306.PNG

Most kattintsunk, ekkor a kezdőpont csak az eredeti vonalon fog mozogni, most jöhet a második pont, ami merőleges lesz. Adjuk meg a hosszát:

ClipCapIt-170618-115447.PNG



Párhuzamos

Itt is több lehetőségünk van. Rajzolhatjuk párhuzamosra a vonalakat, vagy "Parametric/Geometric" menüben később párhuzamossá tehetjük őket.

Párhuzamosra rajzolás

Ha be van kapcsolva a Paralelaz object snap beállításokban, akkor tegyük le a vonal kezdőpontját, majd keresztezzük azt a vonalat, amivel párhuzamosat akarunk húzni. Addig mozgassuk rajta az egeret, amíg két kis párhuzamos zöld csík nem jelenik meg rajta:

ClipCapIt-170618-105219.PNG

Ha most elhozzuk az egeret, akkor egy zöld kereszt jelzi, hogy párhuzamos vonalnak kijelöltük ezt a vonalat:

ClipCapIt-170618-105604.PNG

Most ha közel párhuzamosra mozgatjuk az új vonalat, be fog ugrani párhuzamosra, amit a zöld segédvonal jelezni fog. A kis zöld kereszt átalakul valami mássá.

ClipCapIt-170618-105809.PNG

Most engedjük el az egeret, és írjuk be a hosszát, de fontos, hogy közben a zöld vonal aktív legyen. Tehát ha az egér az elengedése után elmászkál (mint nálam) akkor az nem praktikus.

Ha a vonal rajzolásakor a "Paralel" nem lenne aktív, akkor a tegyük le az első pontot, majd Shift+Jobb lick -el elő lehet hozni az instant snap választó ablakot. Amit itt kiválasztunk, az csak a következő kattintásig lesz érvényes, ráadásul úgy, hogy minden más snap pontot kikapcsol, így nem fog semmi más bezavarni.

ClipCapIt-170618-110515.PNG

Vegyes

Szög kimérése

Dupla fal rajzolása

Terület mérés

ClipCapIt-170612-022158.PNG
ClipCapIt-170612-022215.PNG
ClipCapIt-170612-022239.PNG