Changes

Jump to: navigation, search

Metrics and Monitoring in swarm

738 bytes added, 21:48, 3 September 2018
Lekérdezések
A Prometheus-ban a lekérdezéseket PromQL nyelven kell írni. A lekérdezéseknek két legfontosabb eleme:
* Instant vector: A szelektronak megfelelő idősorok egy-egy értékét adja vissza egy meghatározott időpillanatra. Pl ha a selector a '''machine_memory_bytes''', akkor az összes olyan idősort vissza fogja adni, ahol a metrika alapneve machine_memory_bytes, vagyis az összes címe variánsát. Fontos, hogy minden egyes idősorhoz csak egyetlen egy értéket fog vissza adni. Ha külön nem határozzuk meg, akkor ez a legutolsó lekérdezés eredménye lesz. Az instant vector lekérdezések jeleníthetők meg gráfokon.
* Range vektor: A szelektor mellé megadunk egy idő intervallumot is. A szelektornak megfelelő idősorhoz az összes értéket vissza fogja adni amit a megadott intervallumban rögzített. Az intervallum mindig a jelenben kezdődik és az intervallum hosszával megy vissza az időben. Pl: ha a selector '''machine_memory_bytes [5m]''' akkor az összes illeszkedő nevű idősor minden felvett értékét vissza fogja adni amit az elmúlt 5 percben rögzített.
'''Instant vektor választó ''' <br>Ha magunk akarunk lekérdezést írni, akkor ezt a legegyszerűbb a Prometheus webes felületén összerakni a '''Graph ''' képernyőn. A képernyő tetején lévő kereső mezőbe (Expression) kezdjük el begépelni a keresett metrika nevét, ekkor fel fogja dobni az összes olyan metrikát, ami tartalmazza a beírt nevet. A legegyszerűbb selector, ha beírjunk egy metrika alap nevet, aminek vannak címke variánsai: '''machine_memory_bytes''' Az Execute megnyomása után a konzol '''Console''' fülön megjelenik a találati lista. A bal baloldali oszlopban van az a beírt metrika név összes selector-nak megfelelő metrikacímke variánsa, a jobb jobboldali oszlopban pedig a legutoljára rögzített értékük.
:[[File:ClipCapIt-180903-230918.PNG]]
Láthatjuk, hogy összesen négy metrika felel meg a keresési kritériumnak, amit a négy cAdviser konténer szolgáltatott. Az utolsó lekérdezéskor mind a 4 node-on a memória használat 800 mega körül volt.
 
 
Ha átkapcsolunk a Graph fülre, akkor a Prometheus a Console fülön listázott metrikákhoz ki fog rajzolni egy gráfot, ahol az adott metrika értékeit láthatjuk egy órára visszamenően, tehát itt nem csak a legutolsó értéket láthatjuk, hanem az utolsó egy óra összes értékét. Mivel a cluster-en még semmilyen valódi szolgáltatás nem fut, ezért a gráf nem túl látványos:
:[[File:ClipCapIt-180903-234741.PNG]]
 
 
 
'''Range vektor választó''' <br>
=Vizualizáció: Graphana=

Navigation menu